Од полничок „воркохолик“ кој работел по 12 часа дневно до модел за брендови од Бекам

21-годишниот Велшанец Гвилим Пух во еден период од својтот живот достигнал телесна тежина од проблематични 127 килограми, а еден совет кој го добил од неговиот бербер засекогаш му го променил животот на подобро.

Она кое му го сменило животот било советот од берберот да пушти брада, која ќе му донесе буквално светска слава.

A post shared by Gwilym C Pugh (@gwilymcpugh) on

„Тогаш имав вишок килограми, работев по 12 часа дневно, имав проблеми и со повреди, што значи дека не можев да тренирам“, раскажува Пух и додава дека неговата работа одела добро, но дека морал да посвети внимание на животот и здравјето.

A post shared by Gwilym C Pugh (@gwilymcpugh) on

Тој и неговите пријатели основале фолк бенд, а берберот го советувал да пушти брада. После тоа започнал диета, а најголемата промена во неговиот живот било напуштањето на канцелариската работа.

A post shared by Gwilym C Pugh (@gwilymcpugh) on

„Најдобра работа за моето здравје беше што прекинав да седам девет до десет часа дневно“, вели Гвилим. За пет години изгубил 40 килограми, а бројот на неговите Инстаграм фанови бил се поголем.

A post shared by Gwilym C Pugh (@gwilymcpugh) on

Велшанинот сега е член на лондонска модна агенција и работи на кампањи за популарни брендови. Тој е и заштитно лице на брендот за машка козметика на Бекам.

A post shared by Gwilym C Pugh (@gwilymcpugh) on