Од Citroen први го пецнаа Илон Маск на Твитер


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Голем број на производители на автомобили се доста активни на социјалната мрежа Твитер која деновиве стана сопственост на технолошкиот милијардер Илон Маск.

Citroën беше меѓу првите кои реагираа, со многу јасна најава. „Поздрав до платформата за социјални медиумот во сопственост на еден од нашите конкуренти. Францускиот производител иако не е присутен на американскиот пазар, каде што оваа мрежа има најголемо влијание, но како дел од Stellantis е во големата динамика на електрификација која ја опфати целата гама.

Приказната започна со малиот модел на четири тркала Ами, а во меѓувреме доби голем број атрактивни модели. На крајот на краиштата, планот на Stellantis е да понуди исклучиво електрични возила од 2030 година.“

Засега не е познато како деловниот потег на Маск ќе се одрази на присуството на автомобилски брендови на социјалната мрежа. Сепак, судејќи по првите реакции, не изгледа добро. Така, General Motors објави дека ги стопира сите платени рекламни кампањи на платформата. Од друга страна, Fisker го затвори профилот уште пролетва при првите најави, додека Ford одлучи да ја користи платформата само за комуникација со клиентите.

Да потсетиме, General Motors планира да ја преземе титулата најпродавана електрична марка од Tesla во Америка до 2025 година. Тешка задача, имајќи предвид дека минатата година продале само 25.000 електрични автомобили во споредба со над 350.000 на Tesla.

Volkswagen и останатите гиганти се уште не се изразиле. Засега повеќе се занимаваат со славење на Ноќта на вештерките.