Актуелно

Обвинителката Русковска денес ќе го поднесе обвинението за фамозниот „Рекет“

Првиот човек на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, обвинителката Вилма Русковска денеска ќе го поднесе обвинението за фамозниот случај „Рекет“, политичко-бизнис афера која ја потресе македонската политичка и граѓанска јавност изминатиов период.

Случајот од вчера се прошири на уште четири лица, за перење пари, измама и помагање во измама.

Новоосомничени се потпретседателката на Собранието, Фросина Ременски, потпретседателката на „Меѓународниот сојуз“, Јасна Мандиќ, таткото на Бојан Јовановски, Миле Јовановски, Кристина Карајованова и Бојан Јовановски кој е осомничен за нови кривични дела.

За Јасна Мандиќ е одреден домашен притвор, а за останатите се одредени мерки на претпазливост.

Advertisements
To Top