Најдени остатоците од авионот со кој трагично загина фудбалерот Сала

Синоќа, во водите на Ла Манш, со нуркачка потрага беа пронајдени остатоците од малиот приватен авион со кој загина новокупениот фудбалер на Кардиф, Емилијано Сала, а кој исчезна пред две недели, на враќање од Нант кон Кардиф.

Откако по три дена од несреќата, не беа најдени телата, спасувачите ја прекинаа потрагата . Со донации , најмногу од колегите фудбалери, беа многу бргу собрани 300 000 евра, со кои се обнови потрагата со приватна компанија.

Бродот со кој се водеше потрагата од завчера, синоќа ги најде остатоците од авионот на дното на Ла Манш.