На продажба култниот автомобил на Мистер Бин, како и познатиот автобус од „Брзина“ на Сандра Булок


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Автомобилот „бритиш лејланд мини“ со лимонова боја, кој глумецот Руан Аткинсон го возеше во познатите серии и филмови „Мистер Бин“, се продава на аукција, за 60.000 долари.

Во првата епизода, автомобилот на Бин беше во портокалова боја, но тој е уништен на крајот од истата епизода. Од тогаш, Бин вози автомобил со лимонова боја и црна хауба.

На автомобилот од 1977. година не е променето ништо од снимањето, а во описот пишува дека со автомобилот следува и оригиналниот мотор, кој не е тестиран, како ни остатокот од механичките делови.

Освен овој автомобил, на аукцијата се продава и автобусот кој Сандра Булок го возеше во филмот „Брзина“, а за него потребно е да се издвојат 20.000 долари, пренесуваат медиумите.

На аукцијата за 1.700 долари е понуден и моторниот тестер од хорор филмот, „Тексашки масакр моторен тестер2“.