Моментот кога настана стравичниот верижен судир на автомобили во Унгарија (снимка)


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Во тешка сообраќајна несреќа во саботата на унгарскиот автопат М1 во областа Херцегалом загина маж (44). Неговото тело е пронајдено под остатоците на изгорениот автомобил, соопшти во неделата наутро полициската управа во Будимпешта.

„Повредени се 39 лица, двајца се во животна опасност, 12 потешко и 25 полесно. Меѓу повредените има и десет деца. Полицијата ги истражува околностите на несреќата“, соопштија од полицијата.

Во сообраќајна несреќа во саботата учествувале 32 автомобили, пет комбиња и пет камиони. Според првичните информации, несреќата можела да биде предизвикана од прашината подигната од невремето во областа.

На Фејсбук е споделена снимка од моментот кога настана верижниот судир направена од камера во камион кој беше дел од несреќата.