Министерот Османи оствари средба со Урсула фон дер Лајен


Три дерби натпревари овој викенд ↓↓↓


Првиот човек на македонската дипломатија, Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска оствари средба со Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, на самиот старт на нејзината посета на Скопје.

„Оваа посета доаѓа во вистинско време, при самото заокружување на широкиот консултативен процес за предлогот на Француското претседателство и вашето денешно обраќање во Собранието го сметаме за значаен придонес во овој процес и поддршка за продолжување на нашите европски интеграции“, истакна Османи, потсетувајќи дека е втор пат во нашата историја, Претседател на Европската Комисија да се обрати во нашето Собрание.

Првиот пат Романо Проди, на самиот старт на нашиот евроинтегративен пат, по повод потпишувањето на Спогодбата за Стабилизација и Асоцијација, и сега на самиот старт на преговорите, како финална фаза пред нашето полноправно членство во Унијата, потсетуваат од кабинетот на Османи.

Изразувајќи благодарност за посетата, Османи подвлече дека Европската комисија отсекогаш била докажан партнер на патот на евроинтегративен пат на земјава, стриктно и објективно анализирајќи ги состојбите и остварениот напредок преточен во извештаите за напредокот на државата. Оваа поддршка ќе продолжи и понатаму со официјалното отворање на пристапните преговори низ процесот на скрининг.