Актуелно

Министерот Хоџа вети формирање заеднички комитет на лозарите и винарските визби

Во Кавадарци, министерот за земјоделие, шумарство и водостопанство, Арианит Хоџа, порача дека ресорот ќе иницира формирање заеднички комитет на лозарите и на винарските визби за да направиме долгорочна стратегија за да не не затекнуваат секоја година проблемите со откупот на грозјето.

-Ќе разговараме во тој дел и ќе се обидеме да најдеме најдобро можно решение, рече Хоџа во одговор на прашање по денешната прес-конференција во Кавадарци заедно со кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев.

Прашан дали се точни шпекулациите дека е запленето грозје од Тиквешијата со тешки метали и оти е вратено во земјава, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство посочи дека пред да дојде во Кавадарци службите го информирале дека нема никаков проблем со останатите држави во кои се извезува грозје од Тиквешијата. -Затоа не верувам дека имаме таков конкретен случај, потенцира Хоџа.

To Top