Меркел апелира дека не се можни брзи решенија за спорот меѓу Македонија и Бугарија


Лига на Шампиони: Нова сезона, нови очекувања! ↓↓↓


Германската канцеларка Ангела Меркел на прес -конференција после Самитот ЕУ-Запад Балканот, што се одржа во словенечкиот град Бардо изјави дека не е можно преземање брзи решенија за надминување на спорот меѓу Бугарија и Македонија, бидејќи во Бугарија престојат парламентарни и претседателските избори во блиска иднина.

Меркел рече дека за време на состанокот се разговарало за разни проблематични области.

„Тука стана јасно дека следниот чекор што треба да се преземе е да се постигне договор помеѓу Бугарија и Македонија за да може Софија да се согласи да започне меѓувладината конференција “, рече канцеларката, осврнувајќи се на започнувањето на преговори за пристапување на Скопје во ЕУ.

Таа посочи дека ова прашање било разговарано под за време на форумот во различни, помали формати, со учество на бугарскиот претседател Румен Радев, македонскиот премиер Зоран Заев и водечките европски политичари.

„Се надевам дека проблемите ќе бидат надминати. Како што знаете, во Бугарија тоа сега не е возможно бидејќи наскоро ќе се одржат парламентарни и претседателски избори, така што во овој контекст сега е невозможно да донесете брзи одлуки “, рече Меркел.

По средбите со македонскиот премиер и високи европски политичари како што е Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел Бугарскиот, Радев изјави дека Македонија мора да ја запре „дебугаризацијата и уништувањето на културно-историските споменици, како и процесот на преродба кон Бугарите, кој трае со децении“.

Македонскиот премиер од своја страна рече дека дејствијата и барањата на Румен Радев се навредливи за македонскиот народ.