Медведев на Телеграм: Третата светска војна е сè поблиску


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Бившиот претседател на Русија, Дмитриј Медведев, изјави дека зголемувањето на воената помош на НАТО за Украина ја приближува кон Третата светска војна.

Коментирајќи го првиот ден од самитот на НАТО во Вилнус, Литванија, каде што голем број земји ветија повеќе оружје и финансиска поддршка за Украина, тој рече дека Украина можеби никогаш нема да стане членка на НАТО.

„Сè е како што мислевме: Акциониот план за членство на Украина во Алијансата – откажан. Во смисла на побрзо примање. Ќе биде примена – не се знае кога и под кои услови. Многу веројатно – никогаш. А тоа е она што реалистите во Алијансата се плашат да го кажат гласно“, напиша Медведев на својата комуникациска платформа на „Телеграм“.

Медведев рече дека помошта што ја доби Украина нема да ја одврати Русија да ги постигне своите цели во Украина.

„Западот е целосно луд, не можеше да смисли ништо друго. Всушност, тоа е ќорсокак. Третата светска војна е сè поблиску. „Што значи сето ова за нас? Сè е очигледно. Специјалната воена операција ќе продолжи со истите цели“, напиша Медведев на комуникациската платформа „Телеграм“.

За време на неговиот претседателски мандат од 2008 до 2012 година, Медведев се претставуваше како либерален модернизатор, додека моментално ја негува гардата на жестокиот антизападен „јастреб“ од Кремљ.