Маск им порача на вработените во Твитер: „Или тврдокорно посветени во работата, или сами напуштете ја компанијата“


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Новиот газда на Твитер, Илон Маск, изјави дека вработените имаат рок до четврток навечер да одлучат дали сакаат да останат дел од компанијата, пренесува АП.

Во мејлот испратен до вработените, Маск напиша дека вработените „ќе мора да бидат крајно тврдокорни“ за да создадат „Твитер 2.0“ и дека за успехот ќе бидат потребни долги часови работа со висок интензитет.

Милијардерот, кој го заврши преземањето на компанијата од Сан Франциско во вредност од 44 милијарди долари кон крајот на октомври, веќе отпушти голем дел од вработените со полно работно време преку е-пошта од 4 ноември и се движи кон елиминирање на неодреден број договорени бизниси.

Маск ги замоли вработените да кликнат на линкот наведен во е-поштата до наведениот рок доколку сакаат да бидат дел од „новиот Твитер“. Оние кои нема да одговорат навреме ќе добијат отпремнина од три месеци, се вели во мејлот.

„Каква одлука и да донесете, ви благодариме за напорите да го направите Твитер успешен“, напиша Маск.