Мала експлозивна направа експлодираше пред Масонската ложа на Грција во Атина


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Мала импровизирана направа рано утрово експлодираше во центарот на грчкиот главен град, Атина, пред Масонската ложа на Грција, без притоа да има повредени или поголема материјална штета, јави дописничката на МИА од Атина

На малата експлозија и претходел анонимен предупредувачки повик на бројот 112 за итни случаи, меѓутоа без да биде даден конкретен временски рок за експлозијата, по што веднаш полицијата го затворила просторот, а кусо подоцна експлодирал импровизираниот механизам.

Експлозијата била со мала јачина и предизвикана е мала материјална штета, во главно на ѕидот од објектот.

Полицајците од Секторот за уништување експлозивни направи пронашле и сомнителна кутија, по што била извршена контролирана експлозија за да се неутрализира евентуалната втора бомба.