Легендата Дарко Рундек го носи „Апокалипсо“ на Таксират по 20 години


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Еден од најреномираните музички автори во регионот, Дарко Рундек, се враќа на ТАКСИРАТ за прослава на 20-годишнината од неговиот соло првенец „Апокалипсо“, албумот кој ја означи најголемата пресвртница во неговата кариера.

Големиот јубилеј, на 7-ми декември во Младински Културен Центар во Скопје, ДАРКО РУНДЕК ќе го прослави со македонската публика, претставувајќи го специјалниот музичко-сценски перформанс „APOCALYPSO NOW“ од истоимената турнеја со лимитиран број ексклузивни настапи во регионот! На оваа турнеја Рундек го придружуваат седум одбрани музичари, со кои албумот „Апокалипсо“ го разоткрива на сцената во уникатен аудио-визуелен настан, претставувајќи ја сета интимност, убавина и раскош на неговата музика и поетика, а која стана дел од животот на повеќе генерации во регионот, од тинејџерите до луѓето кои зад себе носат и повеќе од пола век искуство.

И не случајно на ТАКСИРАТ! Имено, првиот солистички настап на Рундек во Македонија беше токму со „Апокалипсо“ и токму во МКЦ на првиот ТАКСИРАТ. Се чини повеќе од соодветно е, одбележувањето на две децении од „Апокалипсо“ со ексклузивниот концерт на Дарко Рундек овој декември да биде и музичката прослава за крај на ова издание и исчекор во 20-годишнината на ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ!

Славниот загрепски музичар Дарко Рундек својата кариера ја започна како член на музичкиот состав кој го предводеше југословенскиот нов бран ХАУСТОР, кој сѐ уште важи за еден од највлијателните бендови во регионот. По распадот на групата, Рундек го објави својот дебитантски соло албум „Апокалипсо“ во 1997 година, кој иронично и поетично говори за постсоцијалистичката ера. Ова издание беше оценето како хрватскиот музички настан на годината, освојувајќи дури пет „Порин“ награди. Следните соло изданија на Рундек дополнително го зацврстија неговиот статус на еден од најзначајните артисти на Балканот, вклучувајќи го и неодамнешното од 2015 година, кога со неговото Cargo Trio објави уште едно издание крунисано со „Порин“ наградите, албумот „Мостови“ прогласен според критиката за најдоброто хрватско издание на декадата.

Оваа година, 20-годишнината од „Апокалипсо“ се прославува со специјалното двојно издание кое вклучува и досега необјавени снимки на „Хаустор“, но посебно и на сцената со успешната турнеја која го претставува, продукциски извонредно заокружениот аудио-визуелнен проект „Apocalypso Now“. Придружуван од седум музичари, Рундек го оплеменува својот перформанс на оваа посебна турнеја и со уникатни видео проекции и светлосни ефекти, посебна костимографија и режија, наменети за големите концертни сцени.

„Во изборот на песните, тежиштето е ставено на славеничкиот албум ‘Апокалипсо’ и оние песни од изминатите 20 години, кои денес нам најмногу ни значат“, вели Рундек истакнувајќи дека со неговиот бенд на ова шоу се посветуваат на дел од најважните песни во кариерата, од Хаустор до Карго Трио.

Влезниците за овој концерт ќе бидат пуштени во продажба во понеделник (06.11.2017), преку продажната мрежа на МкТикетс и во органичен број! Најповолната цена од 500 денари е ограничена само за првите 300 билети. По нивното распродавање, вториот подеднаков контингент влезници ќе бидат достапни по цена од 600 денари и 700 денари за последниот контингент.

Покрај концертот на ДАРКО РУНДЕК, како последен настан од програмата на ТАКСИРАТ овој декември, во рамки на Фестивалот нѐ очекуваат повеќе музички настани кои ќе започнат да се одржуваат од 30-ти ноември со отворањето на ПИН музичката конференција и шоукејс фестивал во Младинскиот Културен Центар во Скопје, а за кои наскоро ќе бидат објавени повеќе информации.