Вебкафе

Конзервативни парижани на протест против бесплатното оплодување на ЛГБТ жените во Париз

Париски конзервативни активисти денес протестираа во француската метропола и престолнина против владината одлука за бесплатно оплодување на сите жени, вклучително и на припадничките на ЛГБТ заедницата.

Конзервативните активисти се собраат денес во Париз на протест против усвојувањето на закон што ќе им овозможи на лезбејските парови да имаат ин витро оплодување и слични процедури.

Митингот го организираа традиционалните католички групи и екстремно десничарските активисти, кои во 2013 година одржаа масовни демонстрации против легализацијата на истополовите бракови.

Тие веруваат дека новиот закон им го одзема на правото на децата да имаат татко, пренесува АП.

ЛГБТ активисти и левичарски групи планираат контра-митинг, а полицијата блокираше неколку улици во Париз за да спречи насилство.

Неколку земји веќе дозволуваат асистирана репродукција за лезбејки и жени кои не се партнери, но тоа во моментов е можно само во Франција за неплодни хетеросексуални парови.

Најавениот предлог-закон е дел од пошироката кампања за биоетика за која се расправа во парламентот, според кој францускиот здравствен систем ќе ги покрие трошоците за постапките за оплодување за сите жени под 43 годишна возраст.

Advertisements
To Top