Колку се штетни електронските цигари за забите?


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Е-цигарите можат да бидат штетни за забите и забната глеѓ исто како класичните цигари, предупредуваат американските научници од Универзитетот во Рочестер.

Резултатите од лабораториските експерименти спроведени на примероци на заби на непушачи, се во спротивност на тврдењата дека е-цигарите се по здрава алтернатива од класичните цигари, пишува во стручното списание Oncotarget.

Се покажа дека користењето на е-цигари предизвикува излачување на воспалителни протеини во клетките на забната маса, што го влошува клеточниот стрес и резултира со оштетувања кои можат да доведат до многу болести на усната шуплина, пренесоа медиумите.

Зачестеноста на овие оштетувања расте пропорционално со честото користење на е-цигарите, додаваат истражувачите.

Дополнителен ризик е откриен при употреба на хемиски соединенија кои додаваат вкус на е-цигарите.

Е-цигарите исто така содржат никотин, познат фактор за ризик на болести на забната маса.