Клуни откри која улога си ја смета за најголемо промашување во кариерата и жали што ја играл


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Ликот на суперхеројот Бетмен, еден од најпрепознатливите стрип-јунаци, низ децениите на филмското платно го толкувале многу познати актери.

Од Мајкл Китон до Роберт Патинсон, секој актер оставил свој белег на овој лик. Сепак, не сите се прославија со оваа улога. Во неодамнешното интервју за Variety, Џорџ Клуни се потсети на филмот „Бетмен и Робин“ од 1997 година, во кој го играше легендарниот херој, кого многумина го нарекуваат еден од најлошите филмови на сите времиња.

„Не ни мислев дека Бетмен и Робин ќе биде одличен филм. Само мислев дека улогата е одлична можност за мојата кариера. И одеднаш бев на снимање. Сценариото не беше завршено. Се чувствував толку мизерно во тој костим, а во исто време се обидував да снимам квалитетни сцени. Филмовите не се прават на овој начин“, изјавил актерот за магазинот Esquire во 2004 година. „Факт е дека требаше да го направам Бетмен и Робин за да стигнам до оваа точка во мојата кариера“.

И покрај таквите остри критики, Клуни со текот на годините изрази благодарност за улогата на Бетмен бидејќи тоа беше една од улогите што ја подигна неговата популарност, што му овозможи да напредува во кариерата.

Во неодамнешното интервју за Variety, актерот призна дека оваа улога била важна пресвртница во неговата кариера бидејќи заклучил дека „можете да направите лош филм од добро сценарио, но не можете да направите добар филм од лошо сценарио“. Токму затоа актерот се фокусирал на квалитетот на сценариото при изборот на идните улоги.

Трансформацијата во неговиот пристап била видлива во следните улоги. „Трите филма што ги направив по Бетмен беа „Надвор од видно поле“, „О, брате, каде си?“ и „Три кралеви“, кои имаа одлични сценарија. Улогите во филмовите на кои им беше доделена критиката му дозволија на Клуни да се врати од неговиот пад во Бетмен и да се наметне како сериозен актер.

Џорџ Клуни моментално го снима трилерот Wolves на Apple, во кој глуми заедно со Бред Пит и младиот актер Остин Абрамс, познат по Euphoria на HBO.