Јанева од притвор им испрати писмо на колегите од СЈО


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Специјалната обвинителка, Катица Јанева, која моментално се наоѓа во притвор во Истражниот затвор во Шутка, оттаму испратила писмо до тимот на обвинители со кое наредува сите предмети од СЈО да се предадат во Основното јавно обвинителство во Скопје.

Информацијата за МКД.мк ја потврдија и официјално од СЈО. Како што дознаваме во врска со писмото од шефицата, обвинителите одржале состанок, одлуката ќе треба да се донесе во рок од три дена.

Писмото било испратено вчера, по што веднаш бил свикан и колегиум.

Советот на Јавни обвинители пред неколку дена донесе едногласна одлука дека треба да почен постапка за разрешување на Јанева. Извештајот беше ипратен до Собранието, а седницата треба да се одржи утре.

За ваквата информација се обративме и до Обвинителството во Скопје од каде ни најавија дека во текот на денот ќе излезат со информација во врска со ова пис