Актуелно

Италијанските медиуми тврдат: Терористот од Берлин убиен во Милано

Анис Амри, осомничен за усмртувањето на 12 лица на божиќниот пазар во Берлин со камион, наводно е убиен во Милано, пренесуваат италијанските медиуми.

Цитирајќи извори за сигурност на информацијата, Ројтерс пренесува дека 24-годишниот Амри синоќа бил убиен во престрелка во италијанската метропола. Во меѓувреме, данската полиција исто така пријави дека истражува наводи дека осомничениот е забележан во Данска.

Претходно, германските медиуми објавија дека 24годишниот Анис е снимен од страна на полицијата во градот набрзо после нападот на пазарот и истражните органи и натаму веруваат дека тој се крие во главниот град на Германија.

Индипендент, пак, пренесува дека осомничениот е виден во данскиот град Алборг. Останува да видиме која информација евентуално ќе се потврди како точна.

Advertisements
To Top