Игор Дурловски одликуван со орден за заслуги од страна на Иванов


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Претседателот Ѓорге Иванов денеска му даде Орден за заслуги за Македонија на директорот на Македонска опера и балет Игор Дурловски по повод 9 мај, денот на победата над фашизмот. Дурловски ја прими наградата во име на МОБ.

Оперскиот пејач и директор на МОБ, Игор Дурловски, е еден од тројцата организаторите на протестите на „За заедничка Македонија“, кои на 27 април преминаа во организиран напад на Собранието и претепување на десетина пратеници од мнозинството.