ИД објави видео од убиство на руски разузнавач


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Џихадистите од Исламска држава објавија видео на кое се гледа убиството на лице, за кое се тврди дека е руски разузнавачки офицер, заробен во Сирија. Руското министерство за одбрана и Федералната служба за безбедност се уште не дале коментар за видеото на Исламска држава.

На снимката, на руски јазик, објавено на денот кога Русија со традиционална парада го одбележува Денот на победата над нацистиочка Германија во 1945 година, прикажан е маж во црн комбилизон во пустина и ги повикува другите руски агенти да се предадат.

Снимката трае 12 минути, но нејзината автентичност и идентитет на убиениот маж не се утврдени, ниту се знае местото на убиството.