И Yahoo најави отпуштање на 20 отсто од вработените


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Yahoo денеска објави дека планира да намали 20 отсто од вкупната работна сила до крајот на оваа година, бидејќи ќе ја реструктуира својата единица за рекламирање. Ова е уште еден, најнов пример на отпуштања кои се шират низ технолошката и медиумската индустрија.

Портпаролот на Јаху изјави за Си-Ен-Ен дека наследниот адвертајзинг-технолошки оддел на компанијата, Yahoo for Business, ќе биде ремонтиран и трансформиран во нов оддел наречен Yahoo Advertising. Како дел од таа промена, Yahoo планира да намали речиси 50 проценти од поделбата оваа година, „вклучувајќи скоро 1.000 вработени оваа недела“, рече портпаролот.

– Овие одлуки никогаш не се лесни, но веруваме дека овие промени ќе го поедностават и зајакнат нашиот адвертајзинг бизнис на долг рок, истовремено овозможувајќи му на Yahoo да испорача подобра вредност за нашите клиенти и партнери – рече портпаролот во соопштението.

Аксиос, кој прв ја објави веста, рече дека укинувањето на работните места ќе влијае на повеќе од 1.600 луѓе вкупно. Yahoo не одговори веднаш на барањето за коментар за ова прашање.

Извршниот директор на Yahoo, Џим Ланзон, изјави во интервју за Axios дека овие промени ќе бидат „огромно корисни за профитабилноста на Јаху во целина“ и ќе и овозможат на компанијата „да оди на навреда“ и да инвестира повеќе во други делови од нејзиниот бизнис што се профитабилни.

Најавата доаѓа кога се поголем број технолошки и медиумски компании ги намалуваат трошоците за да се прилагодат на повлекувањето на трошоците за дигитално рекламирање во услови на поширока неизвесност во глобалната економија.

Некогаш синоним за самиот интернет во поголемиот дел од 1990-тите, Јаху се бореше да најде важност во следните децении, бидејќи Google доминираше со пребарувањето и платформите за социјалните медиуми како Facebook, Instagram и YouTube го заменија како водечки онлајн дестинации.

Аполо Глобал Менаџмент, компанија за приватен капитал, го купи Yahoo во 2021 година за 5 милијарди долари од Verizon, која ја купи компанијата во 2017 година.