Актуелно

Економистите прогнозираат за колку време доларот ќе се изедначи еврото

Во моментов доларот е 0,96% од еврото – состојба којашто не се случила од 2003 година. 

Деновиве доларот можеби ќе чини колку 1 евро, велат економистите, цитирани од CNN. Цената на американската валута постепено се зголемува покрај изборот на Доналд Трамп за нов претседател на земјата. Во исто време еврото слабее и ги става двете валути во судир.

Во последниве месеци, доларот скокна цели 9% и во моментов чини 0,96 евра. Тоа е највисоко ниво од 2003 година.

Трендовите покажуваат дека еден долар ќе чини колку едно евро. Последниот пат кога тоа се случи, беше во 2002 година.

Advertisements
To Top