Директор на затвор на Филипините наредил ликвидирање на новинар


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Властите на Филипони денеска го обвинија директорот на еден од затворите во земјата дека наредил убиство на познат радио новинар.

Персивал Мабаса (63) беше убиен на 3 октомври на пат до радио-студио во предградие на Манила.

Директорот на затворската управа, Џералд Бантаг, наводно го наредил убиството на новинарот затоа што во својата емисија „изнел проблеми поврзани со него”.

Осомничениот вооружен напаѓач Џоел Ескоријал им се предаде на властите минатиот месец плашејќи се за својата безбедност, откако полицијата ја објави неговата фотографија пренесена од видео снимка, изјавија официјални лица.

Персивал Мабаса, познат под името Перси Лапид, отворено го критикуваше поранешниот претседател Родриго Дутерте, како и политиката на владата на неговиот наследник Фердинанд Маркос Јуниор.

Филипините се една од најопасните области за новинарите во светот, а повеќето од сторителите на убиствата никогаш не се осудени.