Деветнаесет пожарникари се справувале синоќа со штетите од невремето кое го погоди Неготино


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Тринаесет пожарникари со 3 противпожарни возила од ТППЕ Неготино и 6 пожарникари со 2ПП возило и 2 пумпи за испумпување на вода од ТППЕ Кавадарци, вчера биле ангажирани за санирање на штетите по големото невреме кое го погоди Неготино.

Активностите на екипите биле завршени до 23.00 часот, информираа од Центарот за управување со кризи.

Невремето траело 20 минути, а епилогот е паднати дрва, кровови од куќи и гаражи, паднати бандери, паднати фолии на земјоделци, со што причинета е голема штета која допрва ќе се проценува.

Неготинчани коментираат дека вакво невреме на паметат.