Дали Канје ги „фрли в дупка“: Адидас бележи вртоглави загуби и пад на пазарната вредноста за 3 милијарди долари

(FILES) (COMBO) This file combination of pictures created on October 25, 2022 shows US rapper Kanye West attending the Givenchy Spring-Summer 2023 fashion show in Paris, on October 2, 2022 and the corporate logo of German sports equipment maker Adidas in Munich, southern Germany, on March 10, 2021. - German sportswear giant Adidas suffered heavy falls in its 2022 net income, according to preliminary results February 9, 2023, and said it expects major losses this year after ending a tie-up with Kanye West. (Photo by JULIEN DE ROSA and CHRISTOF STACHE / AFP)

Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Акциите на германскиот производител на спортска опрема „Адидас“ минатата недела доживеаја вртоглав пад за над десет отсто, што е најголем забележан пад кај компанијата во изминатите скоро три години. Со ова, пазарната вредност на компанијата падна за три милијарди долари.

Компанијата по третпат во последните четири месеци ги намали предвидувањата за висината на добивката на крајот на оваа година.

Според пресметките, „Адидас“ во најдобар случај годината ќе ја заврши на „позитивна нула“, а во најлош – може да загуби до 700 милиони долари. Причината за проблемите на компанијата беше раскинувањето на договорот со контроверзниот рапер Канје Вест, со кој „Адидас“ ја дизајнираше колекцијата „Јизи“. Тој беше „набркан“ од спонзорскиот договор откако изнесе антисемитски ставови во интервју, по што и други големи компании му го свртеа грбот и го загуби поголемиот дел од своето богатство.

Извршниот директор на „Адидас“ Бјорн Гулден денеска предупреди дека дебаклот со моделот на „Yeezy“ патики може да ја доведе компанијата до загуба од 700 милиони евра.

Како што пренесува „Блумберг“, Гулден изјавил дека „Адидас“, на чие чело Норвежанецот дојде во јануари, е на пат да забележи загуба за првпат по повеќе од 30 години.