„Бизнис раст со е-трговија“: Скопје домаќин на Втората годишна конференција за е-трговија


Ep.2 Urban Explorer: Каде да се пирсате во Скопје!? ↓↓↓


Скопје денеска ќе биде домаќин на Втората годишна конференција за е-трговија која оваа година се организира под мотото „Бизнис раст со е-трговија“, во организација на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија.

На конференцијата се предвидени предавања, панел дискусии на кои истакнати меѓународни и домашни говорници ќе ги пренесат своите експертизи и искуства во областа на е-трговијата.

– Водејќи се од предизвиците на учесниците на пазарот на е-трговија, оваа година решивме во фокусот на конференцијата да биде растот на бизнисот кој може да се забрза со правилно водење на е-трговијата, како еден од најзначајните канали за продажба. Главниот акцент ќе биде ставен на интернет купувачот и на модерните маркетинг алатки. Е-трговијата е голем двигател на растот на бизнисот и често ги надминува очекувањата на менаџерите, но единствено со нејзино правилно менаџирање, изјавуваат од Асоцијацијата.

Според организаторите, предвидено е обраќање на министерката за финансии Нина Ангеловска и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

На конференцијата ќе говорат еминентните Скот Рафер и Кендас Бисек – истакнати ветерани во дигиталната економија и социјалните медиуми, а своето присуство меѓу останатите го потврдија и Чарлс Валтон – сениор заменик претседател во Мастеркард, Вања Манова – менаџер на Мастеркард за Македонија и Бугарија, како и Горјан Јовановски – технички лидер од Booking.com, соопшти Асоцијацијата.

Асоцијацијата додава дека минатата година на конференцијата имало 400 учесници од 150 компании, организации, универзитети и владини институции, а свои презентации имаа 30 говорници од осум земји.