Бакнувањето не ви значи многу? – Кога ќе видите какво влијание има на вашиот организам ќе го промените мислењето


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Бакнувањето е инстиктивно и целта му е ослободување на хемикалии од телото поради кои се чувствуваме добро.

На усните се нервните завршетоци кои бакнувањето ги стимулира, што доведува до активација на дополнителни сетила како мирисот. Еве уште четири фасцинантни работи кои се случуваат кога првпат некого ќе бакнете:

Ви помага во битката против холестеролот

Бакнувањето може да има позитивно влијание на нивото на липидите во крвта. Истражувачите во „Western Journal of Communication“ утврдија дека романтичното бакнување всушност го намалува серумскиот холестерол и го зголемува вкупното задоволство во врската.

Доживејте го налетот на адреналин

Кога првпат ќе бакнете некого, телото ќе ви испушти прашок од адреналин кој го зголемува бројот на отчукувања на срцето, ја зголемува енергијата и предизвикува побрз проток на крвта. Тоа се сите добри работи.

Произведува многу добри хемикалии

Телото не произведува само адреналин и окситоцин. Џастин Лемиер, професор по психологија од Харвард, изјави за „The Expondent“ дека, кога ќе се бакнеме, нашиот мозок станува преплавен со допамин, кој е клучен за нормално функционирање на организмот.

Вашата „плунка“ е паметна

Веројатно никогаш не сте помислиле дека плунката има некое влијание на изборот на партнер, но можно е токму таа да е виновникот за неа или него. Неуредните бакнежи напорно работат на проценката дали личноста која се бакнува е потенцијален партнер, според истражувањето кое го спроведе Универзитетот Оксфорд. Како што се наведува, хемискиот состав на плунката помага на телото да одлучи дали со личноста која ја бакнувате, можете да имате силни и издржливи потомци.