Арапите размислуваат да ја продаваат арапската нафта во јуани

Откако Саудиска Арабија најави дека планира својата нафта да ја продава во јуани наместо во петродолари, кинескиот јуан вчера се искачи за 0,1 отсто на берзата, односно до 6,38 за долар.

Дури 80 отсто од целата нафта во светот се продава во петродолар, но тоа може да се смени по војната во Украина и растот на Кина како суперсила.

Дека Саудиска Арабија е во активни разговори со Пекинг за цените на дел од продажбата на нафта во јуани беше објавено во извештај на Дау Џонс. Тоа ги смени нештата. Токму во претходните денови, јуанот беше ослабен за 1,1 отсто во однос на доларот, односно 0,3 отсто во однос на себеси. Се чини дека американските санкции за руската нафта го сторија своето, иако експертите се поделени.

– Можеби потегот е повеќе за зајакнување на расположението за поширока употреба на јуанот – рече Саша Тихањи, шефица на стратегијата за пазари во развој во „TD Securities“ во Торонто.

Саудијците веројатно се лути поради недостатокот на поддршка на САД за нивната интервенција во граѓанската војна во Јемен и поради обидот на администрацијата на Бајден да постигне договор со Иран за неговата нуклеарна програма, пишува ФоксБизнис. Саудиските власти рекоа дека се шокирани од наглото повлекување на САД од Авганистан минатата година.

Кина купува повеќе од 25 отсто од нафтата што Саудиска Арабија ја извезува. Ако цената е во јуани, тие продажби ќе ја зајакнат состојбата на кинеската валута. Саудијците, исто така, размислуваат да вклучат фјучерс-договори деноминирани во јуани, познати како петројуани.

Би било огромна промена за Саудиска Арабија да ги продава дури и некои од нејзините приближно 6,2 милиони барели дневно сурова извоз во нешто друго освен во долари. Саудијците тргуваат со нафта исклучиво во долари од 1974 година, во договор со администрацијата на Никсон.

Тогашниот договор вклучуваше безбедносни гаранции за кралството.