844 нови случаи на Ковид-19 и 6 починати лица во последните 24 часа во Македонија

Од вкупно 1.890 направени тестови во изминатите 24 часа, регистрирани се нови 844 случаи на ковид-19, од кои 188 се реинфекции. Оздравени се 815 пациенти, а починале три лица на возраст од 72 до 83 години. Дополнително се пријавени уште три лица кои починале во претходен период, информира Министерството за здравство.

Новите случаи на ковид-19 се во Скопје – 374, Kуманово и Тетово по 43, Битола – 38, Прилеп – 35, Велес – 33, Кавадарци и Охрид по 30, Штип – 24, Гевгелија – 23, Гостивар – 21, Струга – 20, Струмица, Неготино и Радовиш по 19, Кичево, Кочани и Кратово по 9, Берово – 8, Крива Паланка – 7, Дебар и Валандово по 5, Ресен и Крушево – по 4, Виница и Демир Хисар по 3, Свети Николе, Богданци и Македонска Каменица по 2 и во Демир Капија 1.

Регистрирани сe 815 оздравени пациенти и тоа од: Скопје – 350, Битола – 65, Куманово – 44, Кавадарци – 39,Прилеп – 38, Тетово – 28, Охрид – 27,Велес – 26, Струмица – 25, Штип – 20, Гостивар – 17, Ресен – 16, Гевгелија – 15, Свети Николе – 14, Кичево – 13, Кочани – 10, Струга и Кратово по 9, Радовиш и Крива Паланка по 7, Берово и Валандово по 6, Неготино – 5, Демир Хисар – 4, Дебар, Крушево, Виница и Богданци по 3, Демир Капија – 2 и од Македонски Брод 1.

Во текот на изминатите 24 часа се пријавени три починати лица од Скопје (72г,76г и 83г) починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин се регистрирани три починати лица, од Тетово (85г), Кавадарци (74г) и од Охрид (70г). Две лица се починати во домашни услови и еден во болнички услови. Лицата за починати се пријавени во период од 05.07. – 30.07.2022 година.

Направените 1.890 тестови се преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-92, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-26, ЦЈЗ Тетово-43, ЦЈЗ Куманово-38, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–125, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-59, Биотек-52, Систина-36, лабораторија Лаор-19, Синлаб-12, Ремедика-10, Плодност-14, Генеа-10, Никоб Лаб-67, ВФВ Медикал-9, Ели Медика Плус-12, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-17, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 964.

Досега во земјата се направени вкупно 2.123.580 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 330.016, бројот на оздравени пациенти е 316.490, на починати е 9.387, а бројот на активни случаи изнесува 4.139

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      155.788, Активни   1.749

Куманово    17.581, Активни    203

Битола      16.972, Активни    271

Прилеп      14.938, Активни    184

Тетово      14.102, Активни    169

Кавадарци   11.478, Активни    187

Велес  10.407, Активни    127

Гостивар    9.975, Активни     124

Охрид  9.668, Активни     206

Струмица    8.496, Активни     120

Штип   8.465, Активни     102

Кичево       5.906, Активни     69

Кочани      5.300, Активни     47

Струга      4.992, Активни     110

Гевгелија    4.627, Активни     66

Неготино    3.937, Активни     70

Ресен  2.913, Активни     41

Свети Николе 2.720, Активни     11

Радовиш     2.686, Активни   68

Крива Паланка 2.540, Активни   26

Делчево      2.017, Активни     3

Дебар  1.756, Активни     38

Берово       1.745, Активни     17

Валандово    1.559, Активни     16

Виница       1.422, Активни     16

Пробиштип    1.291, Активни     5

Богданци     1.053, Активни     10

Кратово      1.043, Активни     24

Крушево      981, Активни      24

Демир Хисар  894, Активни      21

Македонски Брод   771, Активни      8

Демир Капија      608, Активни      2

Македонска Каменица 529, Активни      3

Пехчево      494, Активни      1

Дојран       362, Активни      1