Актуелно

30 септември датум за консултативен референдум – опозициската ДПМНЕ не го одобруваат прашањето

Според одлуката со која се предвидува одржување на референдум, тој ќе биде консултативен и ќе се одржи на 30-ти септември.

Прашањето ќе биде тоа кое го најави премиерот Зоран Заев: „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот меѓу Македонија и Грција?“, а истото не наиде на одоброволувачки став кај опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Опозиционаерите се противат на таквата референдумска прашална формулација. Во тек е координација во кабинетот на собранискиот спикер, Талат Џафери, со претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

To Top