173 новозаразени и 15 починати лица од коронавирусот во последните 24 часа


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1


Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 75
– Куманово 9
– Дебар 6
– Штип 8
– Прилеп 6
– Тетово 9
– Струга 14
– Велес 3
– Охрид 10
– Кавадарци 3
– Гостивар 7
– Гевгелија 2
– Струмица 1
– Крушево 1
– Кочани 4
– Пробиштип 1
– Берово 1
– Валандово 1
– Свети Николе 6
– Кичево 3
– Ресен 3

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти.

– Скопје 105
– Куманово 1
– Штип 7
– Тетово 12
– Струга 10
– Велес 1
– Охрид 4
– Гостивар 1
– Струмица 1
– Кочани 5
– Пробиштип 1
– Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 63.383 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6625, бројката на оздравени пациенти е 2748, на починати е 321, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3556.