1.295 нови случаи на КОВИД-19 регистрирани од вчера до денес во Македонија


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Во последните 24 часа се направени 3315 тестирања, а регистрирани се 1295 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 539
-Куманово 55
-Дебар 3
-Штип 36
-Прилеп 92
-Тетово 83
-Струга 35
-Велес 40
-Битола 50
-Охрид 26
-Кавадарци 34
-Гостивар 72
-Гевгелија 24
-Струмица 23
-Крива Паланка 7
-Радовиш 3
-Крушево 3
-Кочани 32
-Пробиштип 7
-Демир Хисар 16
-Пехчево 2
-Берово 11
-Виница 7
-Делчево 5
-Кратово 6
-Свети Николе 13
-Кичево 40
-Ресен 13
-Неготино 18
Починати се 26 лица, шест пациенти од Скопје (88, 80, 60, 63, 69 и 74г), еден од Куманово (86г), еден од Штип (76г), пет пациенти од Прилеп (48, 61, 73, 36 и 74г), двајца од Тетово (76 и 77г), пациент од Струга (86г), шест пациенти од Битола (81, 76, 74, 71, 88 и 82г), еден од Охрид (72г), двајца од Кавадарци (77 и 77г) и еден пациент од Свети Николе (62г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 429 оздравени пациенти од:
-Скопје 190
-Куманово 25
-Штип 18
-Прилеп 40
-Тетово 30
-Струга 1
-Велес 26
-Битола 11
-Кавадарци 12
-Гостивар 14
-Гевгелија 13
-Струмица 23
-Крива Паланка 1
-Крушево 1
-Кочани 8
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Берово 1
-Свети Николе 3
-Кичево 4
-Ресен 1
-Неготино 5
Досега во земјата се направени вкупно 283.085 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 43835, бројката на оздравени пациенти е 25782, на починати е 1238, а бројот на активни случаи изнесува 16815.