1.293 нови случаи на КОВИД-19 во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 4.094 тестирања, а регистрирани се 1.293 нови случаи на КОВИД-19 во:
-Скопје 626
-Прилеп 88
-Велес 60
-Гостивар, Кавадарци и Битола по 48
-Тетово 46
-Штип 41
-Неготино 36
-Охрид 34
-Струмица 33
-Куманово 28
-Кочани 23
-Радовиш 18
-Гевгелија 17
-Пробиштип 12
-Валандово и Демир Капија по 11
-Кичево 10
-Делчево 9
-Струга, Крива Паланка и Берово по 8
-Крушево 6
-Ресен 5
-Богданци 4
-Свети Николе 3
-Дебар, Виница, Пехчево и Дојран по 1
Пријавени се вкупно 24 починати лица, на возраст од 49 – 90 години и тоа: 14 пациенти од Скопје, од Прилеп – 2 и по едно починато лице се регистрира од Куманово, Битола, Кочани, Неготино, Радовиш, Берово, Богданци и Пехчево. Дваесет и три пациенти се починати во болнички услови, додека едно лице е починато во домашни услови.
Регистрирани се 339 оздравени пациенти од:
-Скопје 220
-Прилеп 25
-Гевгелија 14
-Тетово и Велес по 9
-Куманово 8
-Гостивар 7
-Струмица 6
-Крива Паланка и Богданци по 5
-Штип и Битола по 4
-Кичево, Берово и Демир Хисар по 3
-Кавадарци, Кочани, Пробиштип и Виница по 2
-Охрид, Неготино, Свети Николе, Ресен, Радовиш и Кратово по 1 лице
Досега во земјата се направени вкупно 575.162 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 115.222, бројката на оздравени пациенти е 99.015, на починати е 3.388, а бројот на активни случаи изнесува 12.819.