1.275 новозаразени пациенти со КОВИД-19 во последните 24 часа


Дерби викенд: Ел Класико, дерби на Италија и битка за Рим! ↓↓↓Во последните 24 часа се направени 3331 тестирања, а регистрирани се 1275 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 519
-Куманово 70
-Штип 36
-Прилеп 75
-Тетово 85
-Струга 30
-Велес 47
-Битола 69
-Охрид 24
-Кавадарци 40
-Гостивар 55
-Гевгелија 22
-Струмица 39
-Крива Паланка 7
-Радовиш 15
-Крушево 2
-Кочани 20
-Пробиштип 13
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 5
-Берово 6
-Валандово 2
-Виница 8
-Делчево 7
-Кратово 12
-Свети Николе 6
-Кичево 34
-Ресен 6
-Неготино 19
Починати се 13 лица, еден пациент од Скопје (86г), еден од Штип (87г), четврорица пациенти од Прилеп (50, 65, 75 и 73г), еден од Тетово (71г), еден од Струга (31г), еден пациент од Битола (65г), еден од Охрид (82г), еден од Струмица (82г), еден од Кочани (72г) и еден пациент од Берово (76г). Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 502 оздравени пациенти од:
-Скопје 306
-Куманово 25
-Штип 17
-Прилеп 12
-Тетово 12
-Струга 9
-Велес 12
-Битола 14
-Охрид 28
-Кавадарци 6
-Гевгелија 12
-Струмица 17
-Крива Паланка 1
-Радовиш 3
-Кочани 11
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 1
-Свети Николе 2
-Кичево 5
-Ресен 3
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 262.446 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 36372, бројката на оздравени пациенти е 22526, на починати е 1084, а бројот на активни случаи изнесува 12762.