1.039 нови случаи на КОВИД-19 во последните 24 часа


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 546
-Куманово 38
-Штип 27
-Прилеп 83
-Тетово 30
-Струга 24
-Велес 25
-Битола 41
-Охрид 32
-Кавадарци 18
-Гостивар 48
-Гевгелија 14
-Струмица 9
-Крива Паланка 5
-Радовиш 7
-Крушево 4
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 6
-Македонски Брод 3
-Пехчево 1
-Берово 1
-Валандово 3
-Виница 3
-Делчево 3
-Кратово 1
-Свети Николе 9
-Кичево 28
-Ресен 14
-Неготино 11
Починати се 15 лица, шест пациенти од Прилеп (65, 65, 69, 69, 69 и 72г), пациент од Скопје (73г), од Дебар (60г), пациент од Велес (71г), пациент од Битола (64г), од Кавадарци (66г), од Демир Хисар (84г), од Свети Николе (56г), од Кичево (55г) и пациент од Ресен (84г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 998 оздравени пациенти од:
-Скопје 402
-Куманово 63
-Дебар 6
-Штип 43
-Прилеп 57
-Тетово 72
-Велес 86
-Кавадарци 30
-Гостивар 45
-Гевгелија 19
-Струмица 40
-Крива Паланка 9
-Радовиш 13
-Кочани 34
-Пробиштип 11
-Македонски Брод 1
-Берово 4
-Валандово 4
-Виница 14
-Кратово 9
-Свети Николе 19
-Неготино 17
Досега во земјата се направени вкупно 316.662 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 56164, бројката на оздравени пациенти е 33892, на починати е 1561, а бројот на активни случаи изнесува 20711.