Земјотрес со јачина од 7,1 степен според Рихтер регистриран во близина на Нов Зеланд


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала го погоди регионот на островите Кермадец, во близина на Нов Зеланд, пренесува Американскиот геолошки институт (USGS).

Земјотресот бил на длабочина од 10 километри, а USGS првично извести за јачина од 7,3 степени, но подоцна го коригира податокот на 7,1, пренесуваат британските медиуми.

Американскиот центар за предупредување од цунами во Пацификот објави дека е помината заканата од цунами во областа околу островот Кермадец.