Актуелно

Загреб погоден од најсилниот земјотрес кој го почувствувал во последните 140 години

Три последователни силни земјотреси утринава го погодија Загреб, од кои првиот беше со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала (најсилен почувствуван земјотрес во Загрев во последните 140 години), вториот 5 степени, веднаш потоа уште еден послаб потрес.

Едно девојче од 15 години е во критична состојба, лекарите се борат за нејзиниот живот. Спасувачките служби соопштија дека има потечко и полесно повредени, а има и затрупани луге. Војската е на улиците. Во центарот на градот има рушевини, а некои квартови останаа без струја и вода.

Најмногу страдаа старите зданија, меѓу кои и катедралите. Надзорните камери ја забежаа јачината на потресот во црквите, на улиците и домовите.

Препораките на валдата се граганите да останат надвор, но на пропишаното растојание од два метра поради корона вирусот од кој досега во Хрватска се заразени 258 луге. Не се исклуќуваат и другуи потреси во следнуиов период.

Епицентарот на најсилниот потрес е е лоциран 16 км северно од Загреб , со длабочина од 10 км. Ова е најсилен земјотрес во Хрватска во последниве 140 години.

Advertisements
To Top