Заев денес ќе се вакцинира против КОВИД-19

Премиерот Зоран Заев денеска јавно ќе се вакцинира против ковид-19 на вакциналниот пункт во спортскиот центар „Борис Трајковски“, најавија од владината прес-служба.

Тој ќе се вакцинира напладне на пункт во „А1 арената“, по што е предвидено да даде и изјава за медиумите.

Пред десетина дена вакцинирањето на премиерот и министрите го најави министерот за здравство Венко Филипче.

Тогаш се вакцинираа и пратениците и претседателот на Собранието Талат Џафери, кој беше првиот висок функционер што јавно ја прими вакцината.