Втор претседателски мандат за Пахор во Словенија


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Актуелниот претседател на Словенија, Борут Пахор победи на вчерашниот втор круг од претседателските избори, со што освои втор мандат на функцијата шеф на словенечката држава, покажуваат првичните нецелосни изборни резултати.

Шарец веќе го призна изборниот пораз и му честиташе на Пахор на освојувањето на вториот претседателски мандат.

Пахор, кој е поранешен лидер на партијата Социјални демократи (СД) и беше словенечи премиер од 2008 до 2012 година, на овие избори настапи како независен кандидати.

Шарец, пак, кој е поранешен член на либералната партија Позитивна Словенија на љубљанскиот градоначалник Зоран Јанковиќ, на претседателските избори настапи како кандидат на неговата партија Листа на Марјан Шарец (ЛМШ).

Во првиот круг од претседателските избори одржаби пред две недели, како што јави МИА, Пахор освои 47,21 отсто од гласовите, а Шарец 24,76 проценти.