Во СЈО на распит Томе Аџиев – осомничениот во „Моќник“ заедно со Антонијо Милошоски


Спасе Манев (Патувања низ Македонија): Ги откриваме скриените убавини на Македонија ↓↓↓


Поранешниот претседател на Комисијата за лустрација, Томе Аџиев денес е на распит во СЈО. Тој е повикан во својство на осомничен во рамки на случајот „Моќник“ каде првообвинет е пратеникот на опозицијата, Антонијо Милошоски.

Во овој случај на СЈО, Милошоски се сомничи дека овозможил по ниски цени да биде распродаден државен имот и тоа на негови блиски луѓе. СЈО за ова дело сомничи вкупно 13 лица. Инволвирани покрај Милошоски се и неговиот татко како и градоначалникот на Македонски Брод.

Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека тогаш во заблуда бил донесен советот на општината да отуѓи и продаде задружен дом со што била нанесена штета од 50 илјади евра во 2011 година и притоа се направени кривичните дела Измама и Злоупотреба на службената положба и овластувања.

Се претпоставува дека делот со Томе Аџиев е поврзан со бомбата каде Антонијо му нарачува лустрација на неподобен судија од Кичево, Аџиев послушно ја прифаќа нарачката.