Во родниот град на Меси еден од најталентираните аргентински фудбалери застрелан во глава


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Лаутаро Ронки кој има 18 години и кој важи за еден од најталентираните аргентински фудбалери во овој момент, пред четири дена бил застрелан во глава додека седел во кафуле во Росарио, родниот град на Меси.

Ронки е фудбалер на Расинг и во моментот на нападот бил во кафулето со својот пријател Ерик Дијаз.

Според информациите кои ги пренесуваат аргентинските медиуми во еден момент група вооpyжени луѓе влегле и почнале да пyкаат.

Ронки веднаш бил хоспитализиран и за жал информациите се дека сè уште е во критична состојба и приклучен на респиратор.

Сезонава во Б тимот на Расинг тој постигна 12 гола и се најавуваше дека ќе добие шанса во првиот тим кај Фернандо Гаго, а се поврзуваше и со неколку европски клубови.