Вебкафе

Видео: Фудбалски судија почина среде натпревар во Боливија

Судијата Виктор Хуртадо почина за време на натпреварот од 25-то коло во националниот шампионат на Боливија меѓу екипите на Олвејс Реди и Петрол.

Тамошните медиуми известуваат дека трагдеијата се случила во второто полувреме кога срцето на 32-годишниот судијата престанало да работи. Лекарите од двете екипи се обиделе да му помогнат.

Тој бил испратен во болница, но лекарите не можеле да го спасат и судијата починал на пат кон болницата.

Според зборовите на лекарот на домашниот тим Ерик Кошинер, судијата по пат добил втор инфаркт кој се покажал кобен.

To Top