Унија на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ „ги осуди“ Ковачевски, Османи и Маричиќ по 101 година затвор


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ денеска пред Собранието на Македонија си правеше уличен перформанс на кој ги осуди на 101 година затвор Димитар Ковачевски, Бујар Османи и Бојан Маричиќ, за тоа што ја доведоа државата во потчинета состојба.

„Судот на народот ги прогласува за виновни и ги осудува за велепредавство. Лицето Димитар Ковачевски го осудува на 101 година за велепредавство, лицето Бујар Османи на 101 година за велепредавство, лицето Бојан Маричиќ на 101 година за велепредавство. И не само за велепредавство, туку и за криминалот кој што го направија. Овие лица имаат право на жалба, ама немаат право на прошка од страна на народот за распродажбата на националните и државните интереси“, рече Јана Марија Стефановска.