Украинскиот Генералштаб тврди дека Украинците досега убиле 28.850 руски војници


Меси против Левандовски -11 ден ↓↓↓Генералштабот на Украина соопшти дека од почетокот на воената инвазија од страна на руските воени сили биле убиени околу 28.850 руски војници.

Украинскиот Генералштаб информираше за загубите на руската армија во периодот од 24 февруари до 21 мај. Се наведува дека досега се убиени 28.850 руски војници, од кои 150 во последните 24 часа.

Уништени се и 204 руски авиони, 169 хеликоптери, 1.278 тенкови, 3.116 оклопни возила, 596 топови, 201 ракетен фрлач и 93 системи за противвоздушна одбрана.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков вчера изјави дека досега се уништени 172 авиони на украинската армија, 125 хеликоптери, 952 беспилотни летала, 314 системи за противвоздушна одбрана, 3.168 тенкови и оклопни возила и 1.571 хаубици и минофрлачи.