Трагедија во Еквадор: Загинаа најмалку 12 навивачи


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Најмалку 12 навивачи на еквадорскот клуб Барселона СЦ починаа додека 30 се повредени во собраќајна незгода кога се претвртел автобусот со кој се враќале од гостување.

Групата навивачите се враќале од гостување во градот Куенка во Еквадор.

Причината за несреќата се уште не е позната.

Барселона СЦ е еден од најпопуларните еквадорски клубови со многу навивачи.

Претседателот на клубот Хозе Севаљос израси сочуство до загинатите и порача дека оваа вест ја примиле со многу бол и најави дека на стадионот ќе биде псотавена капела во чест на жртвите.

Несреќата се случила во неделата навечер по средноевропско време.

Официјалните извештаи од Еквадор говорат дека автобусот ги поседувал сите потребни дозволи и дека во февруари поминал технички преглед.