Таа ќе биде новата Снежана

Дизни вчера официјално објави дека за улогата на Снежана во играниот филм по сценарио напишано врз основа на приказната и цртаниот филм од 1937 година ја избрале младата Рејчел Зеглер.

Ќерка на Колумбијка и Полјак, младата актерка веќе се истакна во мјузикли, вклучително и во Њу Џерси, од каде потекнува.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by rachel zegler (@rachelzegler)

Режисерот на Снежана, Марк Веб, познат по режијата на филмовите за Спајдермен, бил импресиониран од вокалните способности на Рејчел Зеглер.

Производството на филмот треба да започне во 2022 година, според Дизни.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by rachel zegler (@rachelzegler)

Снежана е адаптација на бајка од браќата Грим, германски лингвисти, кои ја објавија првата верзија во 1812 година.

Изборот на актерката во расно мешана трка е уште една потврда за новиот правец на студијата на Дизни, кои претходно беа критикувани за фаворизирање на бели главни ликови. Оваа одлука на Дизни воодушеви многумина и предизвика бројни позитивни реакции.

Мулан од 2020 година и Аладин од 2019 година, исто така снимени во играни верзии по бестселерите, беа чекори на Дизни кон различноста.