Сончево и многу топло, температурата до 39 степени


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Денеска во земјава се очекува сончево и многу топло време со слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 31 до 39 степени. УВ=8

Во Скопје и во околината ќе биде сончево и многу топло со слаб променлив ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 17, а максималната ќе достигне 37 степени.

Под влијание на многу топла воздушна маса во петок ќе биде уште потопло, температурите на повеќето места ќе бидат над 35°С, а во југоисточните подрачја и над 40°С.

За време на викендот времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, а ќе има услови за изолирана појава на краткотрајно невреме. Температурите значително ќе се намалат.