Сончева и топла среда со попладневен пороен дожд


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Денешната јулска среда во Македонија носи сончево и топло време со мала до умерена облачност. Во попладневните и вечерните часови ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, наместа со услови за појава на невреме.

Во Скопје максималната дневна температура ќе достигне до 33 Целзиусови степени, Маврово 26, Охрид 30, Битола 32, Крива Паланка и Берово 29, Кавадарци 35, Дојран 37.

Утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, на места засилен северен ветер. УВ индексот ќе биде 9, а дневните температури ќе се движат од 27 до 37 степени.