Сончева и топла среда

Трети март во Македонија носи сончево време со слаб до умерен ветер од северен правец.

Mаксималните дневни температури ќе достигнат во Скопје 16 Целзиусови степени, Маврово 9, Охрид 13, Битола и Крива Паланка 14, Берово 12, Кавадарци 16, Дојран 18.

Прогнозата за времето и за утре е претежно сончево со слаб до умерен јужен ветер. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Дневните температури ќе се движат од 10 до 20 степени.

Од петок ќе има зголемување на облачноста, а во деновите од викендот ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд, на планините снег и со опаѓање на дневните температури.