Сончев и топол вторник


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Денешниот јунски вторник во Македонија носи сончево и топло време со мала до умерена локална облачност. Во попладневните и вечерните часови ќе има појава на нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ индексот ќе биде 8.

Максималната дневна температура во Скопје ќе достигне 35 Целзиусови степени, Маврово 28, Охрид 30, Битола 32, Крива Паланка и Берово 30, Кавадарци 36, Дојран 38.

Утре времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност. Попладне ќе има услови за краткотраен локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ индексот ќе биде 9, а дневните температури ќе се движат од 27 до 37 степени.